Crtica 35. Pritisci i nestabilnost. Fredrik Aleksandersen. KAKO SAM UČIO DA ĆUTIM. Beleške iz prve gasterbajterske godine.
U toku samo jednog letnjeg dana , u Oslu, se promene sva cetiri godisnja doba. Jutro osvane suncano i toplo, pa se oko 10 sati naoblaci , vec oko 13 h pada kisa, te oko 4 poslepodne zahladi i temperatura se spusti na 10 stepeni. Onda opet ogreje sunce malo , pa sve iz pocetka do 11 uvece, kada pada mrak.
Prezasicen glupavih prica o tome kako ” kad svaki Englez pljune te kapljice padnu nad Norveskom ” a znajuci da i u Britaniji pad kisa vise nego ovde, odlucih da potrazim cinjenice i saznam nesto o vremenskim uslovima i razlozima za nestabilno vreme nad mojim novim zivotnim stanistem, tokom letnjih meseci.
Do the research, Freddie !
U potrazi za razlozima zasto je ovo ovako, a pre svega, iz zelje da nesto promenim, poceh da tragam za odgovorima. Tako dodjoh do informacije da je nizak atmosferski pritisak taj koji uzrokuje sve ove dnevne promene, smenjivanje lepog i ruznog vremena na Severo-Zapadu Evrope, kao na traci. Nasuprot njemu stoji, tkz. visok letnji vazdusni pritisak koji donosi stabilnost i lepo vreme u kontinuitetu na Jugo – Istoku Evrope.
Desava se ponekad, ali zaista retko, da se uspostavi kraci period od nedelju-dve tog visokog vazdusnog pritiska i u Norveskoj, te se ova zemlja tada kupa u suncu i uziva.
Ti i takvi pritisci, niski i visoki atmosferski, dolaze ovde sa svih strana. Iz Svedske, ili preko Atlantika, te sa Severnog pola, pa od Rusije i tako dalje, i tako blize.
Kako uopste mozemo govoriti o Norveskoj kao najstabilnijoj drzavi na svetu ako vazdusni pritisci, pritiskaju a nestabilnost, koja se ogleda u vremenskim prilikama, iritira celokupno stanovnistvo ?
Cemu nam onda svo ovo bogatstvo kada ne mozemo da se izborimo sa nestabilnim pritiskom?
Drzavna kasa puca od sredstava, naftni fond je krcat, kruna i zivot stabilni, pa da li da stabilizujemo i taj pritisak, oca mu njegovog ?
Dajte da postavimo i izgradimo meteroloske stanice sirom zemlje sve sa raketnim postrojenjima, iz kojih bi lansirali rakete u atmosferu, te time stabilizovali pritiska. Zivimo u XXI veku, veku moderne tehnologije, alo !
Mozda za pocetak da uvedemo vizni rezim, niskom vazdusnom pritisku, te zatvorimo granice za njega u letnjim mesecima ?
Ne znam, svakako cu pisati Inovacijama Norveske o aktuelnom problemu , samo moram osmisliti business plan prvo. Pa cu videti, da li ce mi dati sredstva da ovaj goreci problem resavam ili ce me proglasiti ludim. Svakako u obe varijante ce mi, nadam se, dati neku crkavicu da mogu da zivim, negde, gde je atmosferski pritisak stabilniji.